Giriş GÜNCEL YAZARLAR Resim-Karikatür Büyük Doğu Arşivi

BAŞYAZI

KİTAP ELEŞTİRİLERİ

KÖŞE YAZILARI

SİYASET

BASINDAN SEÇMELER

TARİH

SANAT

FIKIH

BİZE ULAŞIN

               “Çöle İnen Nur!”

Sevda Koç

O, çöle inen biricik nurumuzu dillendirirken, pas tutmuş kalbimizi titretti. Efendimizi anlatırken en çok vurguladığı nokta Rabbimizin kâinatı onun hürmetine yaratmış olması.
O’na “Varlığın Manası” diyerek bize deryada damla olduğumuzu hatırlattı. Adaletiyle, vefakârlığıyla, cefakârlığıyla, sabrıyla ve her davranışıyla emsal teşkil etmiş bir insanı her harfiyle her satırıyla her hücremize nakşetmeye çalışmış üstad-ı kalem.
Efendimize seslenirken;” Ey dışından göründüğü kadar görünen vücut ve ey içinde gizliliği bile gizleyen ruh!” Diyerek bu satırları yazarken ne kadar derin ve ne kadar narin düşündüğünü göstermiş, Efendimizi anlatan, sadece bir biyografi olmaktan öteye gidememiş eserlere taş çıkartırcasına hissederek , yaşayarak anlatmış.
Necip Fazıl, bu kitabı yazarken amacı sadece bir peygamber hayatını aksettirmek değil; hayatımız boyunca tanıyabileceğimiz en masum, en mağrur yetimi, bir nebze olsun hayatımıza taşımak; hayat gailesine biraz ara verip o öksüzün hayatıyla bize nefes aldırmak olmuş. Ve bence amacını en güzel şekilde uygulamış.
Hayatının merkezine “Alemlerin Efendisi”ni koymuş ve O’nu her haliyle tanımaya tanıtmaya çalışmış bir insan olan Necip Fazıl;
“Sen mukaddes hedef; Haktan gelen aşkın hedefi!
Sen en ileri rütbe; Allah’ın sevgilisi olmak mertebesi!
Sen en güzel insan; güzeller güzeli insanoğlunun en güzeli!
Güzelliğinin büyüsüne mıhlanmak,sonra hummalılar gibi O’nu sayıklamak dururken,mukaddes mevzu’una bazı davalarımı öfkelerimi kattığım için beni hoş gör!..” diyerek hem ruhen hem manen yaşadığını her kelimesiyle bizlere yansıtmaya ve yansıttıklarıyla bize ‘doğru’yu buldurmaya çalışmış, bu saygıdeğer eserinde.
O’nu o kadar çok sevmiş, o kadar çok benimsemiş ki ‘Her şey’in kalbi’ olarak görmüş, O’na sarılmış ve kurtuluşun O’nda olduğunu sürekli hatırlatmış. Hayatının dönüm noktasına O’nu koymuş, O’na yönelmiş bir insan olarak bu muhteşem eseri kaleme getirmiş.
O’na:”sen varoluşunun şerefine, Allah’ın topyekün varlığı hediye ettiği ilk ve son varlık nuru!” Diyen Fazıl, başka bir satırında:”sana inanmış inanmakta ve inanacak olanlar, deniz kıyılarında kum misali… Bende hudutsuz yığında bir kum tanesiyim” diyerek acizliğini acizliğimizi bir kere daha hatırlatmıştır.
Ölümsüzlüğe imzasını bu satırlarıyla atan Fazıl: ‘İşte hayatınla hayatımız arasındaki fark! Hiç seninki, en küçük çaptan en büyüğüne kadar, bütün söylenmişlere, söylenenlere ve söyleneceklere rağmen anlatılmış olabilir mi? İzin ver; onu bir kere de ben anlatayım! İzin ver; herkesin boyuna göre açıldığı bu ufuksuz denizde, sana yakışabilmek manasına bir kere de ben gücümü deneyeyim!Öyle ki! Sahili kaybetsem, artık gerilere dönemesem ve sende boğulsam, işte o zaman aradığım hayatın eşiğine ayak basmış olurum’ diyerek mütevazılığını diğerlerinde olduğu gibi bu eserinde de göstermiştir.

Eğer insan peygamberin hayatını okurken ağlatabilen bir eser yazmışsa sonsuzluğun ucundan tutmuş demektir. Ve bende bu etkiyi yarattığına göre ölümsüz bir kitaptır benim için bu eser...
SEVDA KOÇ
ŞEHİT HAVAPİLOT ÜSTEĞMEN 
VEDAT EVLİYA LİSESİ
12 B 11
KOCASİNAN\KAYSERİ