Giriş GÜNCEL YAZARLAR Resim-Karikatür Büyük Doğu Arşivi

BAŞYAZI

KİTAP ELEŞTİRİLERİ

KÖŞE YAZILARI

SİYASET

BASINDA GEZİNİRKEN

TARİH

SANAT

FIKIH

BİZE ULAŞIN

         TEZKERE OYLANIYOR!!!

Mahir Kaynak 3.9.2006 tarihinde Star Gazetesindeki Duruluk başlıklı yazısında Lübnan’da yaşanan fiili durumu aşağıdaki şekilde tahlil ediyor;

“ Şu anda ABD, tüm dünyayı ilgilendiren bir soruya cevap arıyor. Dünyadaki ekonomik ilişkiler bir sınıra dayandı ve sürdürülemez noktaya geliyor. Petrol bölgesindeki kontrolün kaybedilmesi ihtimali tüm Batı dünyası için bir tehdit oluşturmaya başladı. Dünya ekonomisinin yeniden biçimlendirilmesi gerekiyor. Bunun için petrol alanlarındaki egemenliğin belirli hale gelmesi ve bunun bir şantaj unsuru olmaktan çıkarılması gerekiyor. İran bu tehdidi temsil ettiği için hasım ilan ediliyor.

Şüphesiz İran tek başına bölgeyi kontrol edemez ve bu nedenle başka rakipler olması gerekir ve bunlar Avrupa ve Uzakdoğu’nun yükselen güçleridir. ABD kendisine rakip olacak bu güçlerin önünü kesmek ve enerji alanlarıyla pazarlarını kontrol etmek istemektedir. Bize sorulan soru da bu anlamda basit ve sadedir. ‘Bu projede siz hangi taraftasınız? Dünyayı yöneten ve yönlendiren gücün ABD mi yoksa diğerlerinin mi olmasını tercih edersiniz?’
 Ayrıca yeni dünya düzeni için küresel sermayenin öngördüğü bir model vardır ve ekonomik gücün bu sermayeyi kontrol edenlerin elinde bulunmasının barış ve refah için tek yol olduğunu söylemektedirler.

Bu soruya vereceğimiz cevap bizi duru ve berrak bir su haline getirir. Eğer biz berrak olmazsak onlar bizi filtre eder ve berrak hale getirirler. Çünkü Türkiye ve İran bu çözümlemede uç noktalarıdır ve olayların seyri buradaki başlangıçlara göre şekillenecektir.”

 

   Bu bakış açısı devleti yönetmeye talip olanların genel olarak olayları algılayış biçimini ifade ediyor.Bugünkü Meclis oturumunda yapılan oylamada eğer Lübnan’a asker gönderme kararı çıkarsa iktidar,ben Batı Medeniyetinden yana safımı belirliyorum demiş olacaktır.Bundan sonraki her türlü kıvırmalar,teviller,eğilmeler,bükülmelerin izahı, asla mümkün olmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş | Yeni Sayfa 171

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 05/09/06 13/01/09