Giriş GÜNCEL YAZARLAR Resim-Karikatür Büyük Doğu Arşivi

BAŞYAZI

KİTAP ELEŞTİRİLERİ

KÖŞE YAZILARI

SİYASET

BASINDA GEZİNİRKEN

TARİH

SANAT

FIKIH

BİZE ULAŞIN

Dolmuş/Mahir Kaynak

Otobüs terminali mahşer yerini andırıyordu. Bulunduğu yerde huzur bulamayanlar gidecek yeni bir yerin daha güvenli ve huzurlu olacağını düşünerek otobüslerin etrafına doluşmuştu. Hepsi birbirine benzeyen otobüsleri birbirinden ayıran renklerinden ve şoförlerinden ibaretti. Hiçbirinin nereye gideceği belli değildi ama çığırtkanlar kendi otobüslerinin daha iyi olduğunu haykırıyordu. Bir çok kişi sadece eskiden seyahat ettiklerinin berbat olduklarını düşünerek başkasını tercih etti Herkes bir yerlere yerleşti ve sonunda bilmedikleri bir yerde indirildiler. Diğer otobüslerin yolcuları da etraflarında konaklamıştı. Farklı olan oluşturdukları kümelerden ibaretti. Ne yattıkları yer, ne de yedikleri birbirinden farklıydı.

Otobüs terminali Türkiye idi otobüsler de siyasi partiler. Hiçbirini programlarına , dünyayı nasıl algıladıklarına bakarak ayırt etmek mümkün değildi. Hepsi ‘Bize güvenin, sizi daha iyi yerlere götüreceğiz’ diyordu. Hangi partinin neden sağcı ya da solcu sayıldıklarını tam olarak söylemek imkansızdı ve bu konuda bir çok söylenti vardı. Partinin birinin önde geleni şortla tenis oynadığı için solcu diğeri haşemayla plaja gittiği için muhafazakar sayılıyordu ama ekonomik programları nereden geldiği belli olmayan ama herkesin tahmin edebildiği bir metnin fotokopisi idi.

Dış politikada AB üyesi olmak ortak hedef olmasına rağmen ABD ile ilişkilerde bir belirsizlik vardı. Bu belirsizlik birinin farklı bir yön göstermesinden kaynaklanmıyordu. Herkes diğerinden daha fazla yakın olmak için yarışıyordu ve bu durum bir farklılık olarak algılanıyordu.

Birisi ağlamaklı mı yoksa yürekten mi geldiği belli olmayan bir haykırışla vatanının ne kadar sevdiğini söylerken diğeri baş örtüsünü öylesine savunuyordu ki kendinizi Çanakkale Savaşında zannedebilirdiniz. Her yeri kaplayan duygu ve inanç seli aklın üstünü öylesine kapattı ki derin kuyulardan su çıkarmak aklı bulmaktan daha kolay hale geldi.

Halkımız sürprizleri seviyordu. Siyasetçiler etrafına toplanan halka nereye gideceğini söylemiyor bir yerlere ulaşınca ‘Bak seni ne güzel yere getirdim, beğendin m?’ Diye soruyordu. Halkımız ne Özal’ın liberal ekonominin temellerini atacağını ne de AKP’nin dünya ile bütünleşeceğini önceden bilmiyordu ama geldiği yerleri beğendi. Solu istememesinin nedeni hiçbir yenilik yaratamayacağına inanmış olmasıydı.

Bazıları Türkiye’yi toplum mühendisleri için ideal bir uygulama olarak görüyordu. Planladıkları hiçbir şeyde en küçük bir aksaklık olmamış ve istediklerini gerçekleştirmişlerdi. Şimdi de Danıştay baskınıyla yeni bir proje uygulanmaya başlamıştı. Herkes olayı bir yerinden tutmuş kazanç hanesine bir şeyler yazmaya çalışıyordu. Aklı evvel birine bu işin nereye varacağını sordum. Sorduğum kişi mafya bozuntusu derin devlet özentilerinden biri değildi İlginç bir cevap verdi:

- Evimize hırsız dadandı. Ne var ne yok torbasına dolduruyor. Onunla boğuşmaya kalksam hem ben hem hane halkı zarar görecek. Uyumuş gibi davrandım ama o çalmakla meşgulken torbasının dibini makasla kestim. Evden çıkıncaya kadar çaldıklarının hepsi yere dökülecek ve ben sadece yerlerine yerleştirmek zorunda kalacağım. Unutma, hırsızın torbası delik.

Bu sözleri beni teselli etmek için mi söyledi yoksa bir bildiğimi vardı kestiremedim. Tereddüt ettiğimi anladı, gülümseyerek sözlerine devam etti.

- Tarihin yazgısı insanların iradelerinin üstündedir. İnsanlar tarihi yazar ama onlar sadece yazan kalemlerdir. Kalemi görür ve onun yazdığını sanırsın. İradeyi merak etmiyor musun? Şimdi o elin bir parçası da ülkemiz. Görmediğin şeyi yok sayamazsın. Onu da, eğer yeteneğin varsa, hissedebilirsin.

Ben fırtınaya tutulacağını hisseden birinin tedirginliğini yaşarken, onun bu kadar sakin ve kendinden emin oluşunu yadırgadım. İşimi talihe ve tarihe bırakamam ve mafya bozuntusu derin devleti izlemeye devam edeceğim.

28.05.2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş | Yeni Sayfa 184

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 08/11/06 13/01/09