Giriş GÜNCEL YAZARLAR Resim-Karikatür Büyük Doğu Arşivi

BAŞYAZI

KİTAP ELEŞTİRİLERİ

KÖŞE YAZILARI

SİYASET

BASINDA GEZİNİRKEN

TARİH

SANAT

FIKIH

BİZE ULAŞIN

Bush'un ve ABD'nin boyunu aşan kriz /Akif EMRE

Amerikan seçim sonuçlarının gösterdiği kesin sonuç şu: Bush ve ekibi seçimi kaybettiler. Yenilenen Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinde Cumhuriyetçi ekibin uğradığı yenilgi önümüzdeki dönem yapılacak başkanlık seçimini kimin kazanacağının işaretlerini veriyor. İki dönemdir Amerika'yı yöneten Bush liderliğindeki Cumhuriyetçiler, daha doğrusu yönetimde etkin olan 'neo-con'ların uyguladığı siyaset Amerikan seçmeni tarafından cezalandırılmış gibi görünüyor.

Bu durumda, muhtemel bir Demokrat Parti iktidarı dünyaya ne vaad etmektedir? Bu soruyu daha açacak olursak Bush yönetiminin terörle mücadele adına başlattığı 'küresel strateji'nin değişme ihtimali var mıdır? Amerika'yı yöneteceklerin 11 Eylül sonrası uygulamaya konulan stratejide radikal bir değişiklik yapması mümkün müdür? ABD'nin sadece Irak'ta 650 bin insanın hayatına mal olan, bir cinayet makinesine dönüşen stratejiden vaz geçip, Ortadoğuyu kendi haline bırakmasını bekleyebilir miyiz? Veya daha dün olduğu gibi, Gazze'de masum insanları gece uykularında füze atışıyla katleden, 'tüm Filistinlilerin sürülmesini savunan'ların hükümette görev aldığı İsrail'e verilen sınırsız cinayet izninin iptal edilmesi anlamına gelir mi bir yönetim değişikliği?

Muhtemel iktidar değişikliğinin insani anlamda Ortadoğuda somut olarak neyi değiştireceğini anlamak için şu soruyu sormak gerekir: Irak'ta öldürülen 650 bin insana rağmen terörle mücadelede başarısız olan Bush yönetiminin yerine gelecek iktidarın başarılı olması için daha çok insanın katletmesi mi gerekiyor? Bu tür soruları sormak için ölüm ve işkence uygulamalarına maruz kalmak gerekmiyor; dünyanın neresinde olursa olsun vicdan sahibi her insanın beklentisi bu modern vahşetin bir ana evvel sona ermesidir…

Oysa Amerika'nın uygulamaya koyduğu küresel strateji hiç de vicdani sonuçlarla belirlenecek kadar insani boyut taşımıyor. Hatta ne Amerikan seçmenini ne Blair'e oy veren İngilizlerin sandık başındaki kararlarını belirleyecek olan husus maalesef Ortadoğuda yaşanan insanlık dramı olmayacak! Sıradan bir Amerikalıyı, haritada bile yerini bilmediği bir bölgede olup bitenlerden çok tüketim alışkanlıklarındaki değişiklik, vergilerdeki artış daha çok ilgilendiriyor, oyunu buna göre kullanıyor…

Başa dönecek olursak, cevaplanması gereken soru, muhtemel Demokrat Parti iktidarının Amerikan stratejisinde radikal bir değişim anlamına gelip gelmeyeceğidir.

Hemen belirtmek yerinde olur: Amerika gibi küresel bir güç temel stratejilerini hükümet değişikliklerine göre şekillendirmez. Küresel ölçekte uygulayacakları stratejilerini tek bir olaya bakarak oluşturmaz. Değişen iktidarlara göre uygulamada bazı farklılıklar olsa da 'büyük strateji' daha uzun vadeli süreçlerde ve daha başka faktörler göz önüne alınarak biçimlenir.

Bu çerçevede şunu belirtmek zorundayız: Amerika'nın terörle mücadele stratejisi ve (ilk kullanılan ismiyle) Büyük Ortadoğu Projesi 11 Eylül sonrası uygulamaya konmuş olsa bile o tarihte şekillenmiş bir strateji değildi. Irak ve Afganistan'ın işgal edilmesiyle somutlaşan bu stratejinin hazırlıkları teorik ve pratik anlamda çok önceden, Demokrat iktidarın da dahil olduğu bir süreçte gerçekleşti.

Amerika'yı böylesi bir saldırgan stratejiyi uygulamaya iten gerekçelerini, dünya ölçeğindeki gelişmeleri, küresel kapitalizmin geldiği dönüm noktasını, kapitalizm-ulus devlet ilişkisinin yeni boyutlarını kavramadan çözümlemeye çalışmak yanlış sorulara yanlış cevap vermek anlamına gelir.

Sonuç olarak bu savaş, Amerika'nın önümüzdeki dönem muhtemel küresel rakipleri karşısındaki konumu, uzun vadede Batının içine girdiği medeniyet krizinin bize yansıyan boyutudur.

Ve bu işgal stratejisi Bush'un (muhtemel Demokrat halefinin) boyunu aştığı gibi korkarım Amerika'nın da boyunu aşmaktadır ve bu nedenle de çok tehlikeli hal almaya adaydır.

Amerika'yı bu denli saldırganlaştıran şey sanılanın aksine gücü değil gittikçe ivme kazanan düşüşüdür. 9.11.2006/YeniŞafak

 

İşte Evangelist+Siyonist

İttifakının terörist avı!!!
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş | Yeni Sayfa 229

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 12/11/06 13/01/09