Giriş GÜNCEL YAZARLAR Resim-Karikatür Büyük Doğu Arşivi

BAŞYAZI

KİTAP ELEŞTİRİLERİ

KÖŞE YAZILARI

SİYASET

BASINDA GEZİNİRKEN

TARİH

SANAT

FIKIH

BİZE ULAŞIN

NECİP FAZIL’I ANLAMAK

 

GALİP BOZTOPRAK

 

Aramızdan ayrılalı, gönüldaşlarını öksüz ve yetim bırakalı yirmiiki yıl oldu. O günlerde doğan erkekler fetih yaşına, kızlar ise fatihler doğuracak yaşa eriştiler. Bizler ise yıl dönümlerinde anma ve kutlama toplantıları düzenledik. Yaptıklarımız yapabileceklerimize eş değer olabildi mi? Bu mümkün mü? Hayır!..

 

Nerde bir Necip Fazıl Enstitüsü, nerde bir Necip Fazıl Vakfı? Görünen o ki bütün bunlar hayal. Yine de ilçe belediyelerinin tesis ettikleri kültür merkezlerine Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi adını vermeleri umutlarımızın diri kalmasına vesile olmaktadır.

 

Yazılı ve görüntülü basında yazılıp söylenenler Necip Fazıl’ı anlama hususunda ve temsil ettiği düşünceye katkıda bulunmaktan çok çok uzakta. Necip Fazıl’ı gündemde tutan, Necip Fazıl’ı anlatan ne acı bir gerçektir ki yine de Necip Fazıl’ın kendisi olmaktadır. O, o kadar büyük ki kendisini unutturmuyor. Hatırlayanlar da bunu kendilerinden menkul zannediyorlar. Gündemi hamasi nutuklar, zihinlerde kalan kırık dökük hatıralar işgal etmekte. Bütün bunlar da o büyük deha, o büyük şair, o büyük sanatçı, o büyük fikir adamı, o büyük gönül adamı ve o büyük dava adamının anlaşılmasına değil daha da anlaşılmamasına sebep oluyor. O, o kadar büyük ki yine de kendini hatırlatıyor ve hatırlatmaya devam edecek.

 

Kayda değer yazılıp çizilenler ve yapılıp edilenler de günümüz sisli ve bulanık ortamında unutulup kaybolup gitmekte.  Ne mutlu onu daim hatırlayıp hatırlatanlara.

 

Necip Fazıl’ın anlaşılması uğruna ortaya konanlar, Necip Fazıl’a ve ortaya koyduklarına hiçbir katkı sağlamaz. Olsa olsa bu gayret içinde olanlar kendi kendilerini yüceltirler. Necip Fazıl’ı anlamaya çalışmakla Necip Fazıl yaşamaz. Necip Fazıl’ın ve eserinin buna ihtiyacı yoktur. O büyük insan yirminci yüzyıla mührünü vurdu ve gerçek aleme yaratıcının huzuruna yüz akıyla vardı. Bizlere düşen ise halimize yanmak. Elimizden geldiğince de o büyük insanı fatihalarla yad etmek. Necip Fazıl anlaşılmaya muhtaç değil, bizler Necip Fazıl’ı anlamaya muhtacız.

 

Necip Fazıl’ı unutmayan ve hatırlayanlara Necip Fazıl kazandırır. Çünkü o bitmez ve tükenmez bir hazinenin çilingiri, solmaz pörsümez yeninin davacısı, kutlu doğumların habercisi, kutlu şafakların bekçisi, nurlu ufukların işaretçisi, yarınların müjdecisidir.

 

“Yarın elbet bizim elbet bizimdir

Gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir”

 

Yeni Şafak, 30 Mayıs 2005

 

 

 

 

 

Giriş | Yeni Sayfa 73

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 14/07/06 13/01/09